Zajęcia z Edukacji Somatycznej (Somatic Movement Education), to zyskująca coraz większe uznanie metoda pracy z ciałem, która promuje zwiększenie świadomości ciała oraz i pogłębienie kontaktu z nim. Poprzez pracę z oddechem, świadomy ruch, ekspresję uczuć i emocji oraz naukę słuchania sygnałów płynących z ciała, zaczynamy pracować nad bardziej pozytywnym stosunkiem do własnego ciała, co polepsza zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie oraz sprzyja samorozwojowi. Dzięki takim zajęciom, możemy również zacząć zauważać nawyki w ciele i świadomie je zmieniać, aby osiągać lepszą efektywność w tym, co robimy na co dzień. Zajęcia i warsztaty z Edukacji Somatycznej mają najczęściej określone tematy, np. Pokochaj Swoje Ciało; Praktyka Relaksacji; Pokonaj Stres; Świadomość Ciała dla Zdrowia i Lepszego Samopoczucia; Ukojenie dla Ciała i Ducha; Poznaj siebie; To jedynie przykłady tego typu pracy. Konkretne warsztaty mogą są oczywiście dopasowane do potrzeb uczestników.

A zatem, przypominamy sobie, że jesteśmy nie tylko umysłem, ale też żyjącym, odczuwającym i mądrym ciałem, aby lepiej się w nim poczuć oraz cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Po co świadomie pracować z ciałem?

  • Aby stać się bardziej sprawnym/ą fizycznie poprzez wykonywanie świadomych ćwiczeń z ciałem, oraz zadbać o bardziej zrównoważoną relację z własnym ciałem, doświadczając go nie tylko na poziomie wizualnym (skupiając się na tym, jak wygląda), ale przede wszystkim na poziomie somatycznym – czyli tego, jak doświadczasz wewnętrzne życie swojego cudownego ciała, odkrywając, że jest miejscem wielu bogatych odczuć, uczuć i zasobów. Dzięki temu możesz naprawdę pokochać swoje ciało niezależnie od tego, jak wygląda.
  • Aby pracować nad rozwijaniem umiejętności dbania o siebie na wielu poziomach, na nowo ucząc się, czego potrzebujesz w różnych momentach swojego życia. Czy to świadomego odpoczynku, czy też ruchu, kontaktu z innymi, a może ekspresji, która pozwala poczuć i przeżyć emocje?
  • Aby znaleźć nowe sposoby na relaks, odpoczynek i odnalezienie równowagi życiowej, ucząc się, jak po prostu być i doświadczać siebie tu i teraz, co w dzisiejszym zabieganym świecie pełnym ciągłego działania i stresu, jest niezbędne dla zdrowia i poczucia dobrostanu.
  • Aby rozwinąć lub pogłębić swoją świadomość ciała i ruchu, co pomaga zauważyć nawyki, które nie zawsze są dla nas korzystne. Dzięki temu podczas innych form terapii czy pracy z ciałem, stajesz się także ekspertem na temat własnego przeżywania cielesności i możesz aktywnie włączyć się w proces terapeutyczny.
  • Aby na nowo połączyć się ze źródłem własnej kreatywności poprzez ruch, taniec, muzykę, sztukę, poezję, czy inne formy pisania i mówienia o własnym doświadczeniu. Dzięki temu rozwiniesz umiejętność praktykowania nastawionego na ciało, bardziej pełnego i lekkiego podejście do życia, zauważając i doceniając codzienne, często niezauważane, przyjemności z doświadczania zmysłowego życia. A to z kolei wpływa dobroczynnie także na naszą psychikę i bardziej pozytywne podejście do życia!