DZIECI: ul. Księcia Witolda 21/C Tel : +48 83 410 56 46 Kom: +48 501 484 109  
DOROŚLI: ul. Okopowa 18A,  Kom: +48 501 484 109 

BLOG

Osteopatia w leczeniu bólu głowy

Według przeprowadzonych badań 50% ogólnej populacji miało ból głowy w danym roku, a więcej niż 90% zgłasza bóle głowy w przeciągu życia. Częściej niż mężczyźni, dolegliwości odczuwają kobiety. Są to dane International Association for the Study of Pain.

Literatura zwraca uwagę na różnego rodzaju przyczyny tego zjawiska. Rozróżnia się między innymi migreny, napięciowe bóle głowy czy bóle zatokowe. Czasami jest to problem wyłącznie zwiększonego napięcia mięśniowego i rzutowania bólu poprzez punkty spustowe, innym razem problem może dotyczyć zmian hormonalnych. Skala jak widać jest bardzo duża, dlatego bardzo istotna jest w tym przypadku dokładna diagnostyka.

Jedną z przyczyn bólu głowy może być stres psychiczny, który wpływa niekorzystnie na nerw błędny, a ten z kolei unerwia struktury wewnątrz czaszki, które po przestymulowaniu mogą powodować dolegliwości. Dodatkowo stres zwiększa ogólne napięcie mięśniowe, a takie chroniczne wzmożone napięcie prowadzi do powstawania lokalnych punktów spustowych – jak już wcześniej pisałem, jest to jeden z powodów nawracającego bólu głowy. Kolejnym mechanizmem związanym ze wzmożonym napięciem mięśniowym jest podrażnienie nerwu zaopatrującego skórę głowy. Nerw potyliczny większy wychodzi z kolumny kręgosłupa na poziomie C2, przechodząc następnie pomiędzy mięśniami podpotylicznymi. W reakcji na stres to właśnie te mięśnie reagują jako pierwsze i zostają podrażnione. Może to prowadzić do neuropatii obwodowej, czyli ucisku nerwu przez inne struktury.


Istnieje o wiele więcej różnego rodzaju sytuacji powodujących bóle głowy. Zwiększone napięcie okolicy wątroby, będzie utrudniało drenaż krwi z zatok żylnych mózgu, przez co dochodzi do zwiększenia ciśnienia w rejonie czaszki. Jest to tylko kilka przykładów z całej gamy możliwości.

Bóle głowy ograniczają codzienne funkcjonowanie, obniżają nastrój, zmuszają do przyjmowania obciążających organizm leków przeciwbólowych, co prowadzi do występowania mechanizmu błędnego koła. Długotrwała migrena, może prowadzić do depresji, a także zwiększa ryzyko występowania niedokrwiennego udaru mózgu.

Osteopatia cechuje się dużą skutecznością w terapii napięciowego bólu głowy oraz migren. Terapeuta poprzez dokładny wywiad oraz badanie jest w stanie ustalić przyczynę problemu i wyeliminować czynnik drażniący, co przekłada się na zmniejszenie częstotliwość występowania ataków oraz ich nasilenie, lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości, o ile jest to możliwe.

Opracowanie: mgr Piotr Kucharuk